Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

Skalní Hrad Valečov - výlety a ubytování

Vsechny clanky_button

Ze skalního hradu Drábské světničky se po červeně značené turistické cestě vydáte k dalšímu skalnímu hradu Valečov. Je to jen asi 3 km a cesta vede mezi skalami pod vrcholem hory Mužský. Zanedlouho přijdete do půvabné vesničky stejného jména. Ve vesnici Mužský stojí krásné roubené chalupy a vesnice byla prohlášena za vesnickou památkovou zónu.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/skalni_hrad_valecov.png
 

Hrad Valečov byl přestavěn z původní dřevěné tvrze ve druhé polovině 14. století. Byl dobře opevněným palácovým komplexem, později však začal ztrácet svůj pevnostní charakter a v první polovině 18. století byl hrad opuštěn. Jenněkolik desítek metrů od hradu však vznikla svérázná osada, vytesaná ve skalách. Byly to desítky skalních bytů, světniček, chlívků a dílen, sloužících jako obydlí chudiny. Poslední obyvatelé skalních bytů se museli vystěhovat v roce 1892. Z hradu zůstalo zachováno mohutné zdivo Nového paláce, nezvyklého ledvinovitého tvaru, přístupné po schodišti ve skále. Zůstaly zachovány i skromné zbytky Starého paláce. Ve skále je vyhloubeno taky vězení zvané Beneška a otvorem můžete nahlédnout do podzemní hladomorny. Tento labyrint světniček, schodů a chodeb nemá v Čechách prakticky obdoby. Součástí prohlídky je rovněž vstupní expozice a výstavka archeologických nálezů.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/zricenina_hradu_valecov_1024x576.jpg
 

Hrad si zahrál ve známé filmové pohádce režiséra Karla Smyczka Lotrando a Zubejda a taky v další pohádce Rumplcimprcampr. Taky se zde natáčel jeden díl seriálu České televize Slavné historky zbojnické v roce 1985.

 


TIPY NA:  VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Střední čechy

Rekreační oblast - Český ráj

Řeka Jizera - 6,5 Km

Komárovský rybník - 7 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
1 + 14 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY