Kemp Keramika - Přehrada Hracholusky

TOPlist

O hradu Přimda - Výlety a ubytování v okolí

Vsechny clanky_button

Románský hrad Přimda, který patří k našim nejstarším hradům, se vypíná na vrchu Přimda 848 m.n. m. v Českém lese. K jeho vzniku se váže tato pěkná. Přimda, byla původně celní osada, která se vyvinula z podhradí hradu Přimda. Ležela na jedné z nejvýznamnějších obchodních cest, takzvané Norimberské stezce. V roce 1331 byla Přimda českým králem Janem Lucemburským povýšena na město. V městečku Přimda, na náměstí stojí vzácný románský kostel sv. Jiří, ve kterém na konci 19. století působil jako kněz spisovatel a národopisec Jindřich Šimon Baar. Před kostelem najdete sochu sv. Jana Nepomuckého. V městečku se taky nachází krytý plavecký areál s plaveckým bazénem, tobogánem, dětským brouzdalištěm, dětskou skluzavkou, vířivkou a občerstvením. Průmyslová výroba se v městečku nerozvinula. Díky tomu se zde udrželo čisté prostředí a krásná příroda, vhodná k výletům, rekreaci a turistice.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_primda_mapa_trasa_1024x587.jpg

 

Pověst o hradu: Před mnoha a mnoha lety měl jeden německý císař krásnou dceru. K princezně zahořel láskou jeden z dvořanů a ta jeho lásku opětovala. Mladý dvořan však byl pouhým hrabětem a bylo zřejmé, že by císař k takovému sňatku nedal povolení. Mladý pár tedy uzavřel tajný sňatek a hrabě nechal jen v těžko přístupných hvozdech Českého lesa postavit hrad. Čeládku, která hrad vystavěla, dal hrabě zahubit, aby nevyzradila polohu hradu. Na hradě pak žili mladí manželé pouze s několika sloužícími. Za několik let byl císař na lovu v Bavorském lese, zabloudil a dostal se až k hradu v Českém lese. Manželé císaře sice nepoznali, avšak císař poznal svoji dceru a hraběte. Na hradě pobyl několik dní, a když zjistil jak veliká je láska manželského páru, všechno jim odpustil, dal se poznat a manželé se vrátili na císařský dvůr. Hrad pak zůstal opuštěn. Jako u mnoha pověstí i na této pověsti je zrníčko pravdy. Kronikář Kosmas uvádí, že v roce 1121 nějaký německý šlechtic na českém území postavil hrad. To se samozřejmě nelíbilo přemyslovskému knížeti Vladislavu I., který hrad dobyl a posádku chtěl zahubit.

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/hrad_primda.png

 

Nakonec však německou posádku dal pouze vyhnat, hradopravil a dosadil na něj českou posádku. Přimda patřila ve 12. až 14. století mezi nejvýznamnější české královské hrady. Zde byl taky vězněn přemyslovský kníže Soběslav II., nebo pozdější král Přemysl Otakar II. Hrad byl ve středověku rovněž sídlem loupežníků. Na konci 16. století jeho význam upadl a Přimda se postupně stala zříceninou. Z románského hradu se zachoval zbytek mohutné, obytné, hranolové věže, část bašty a zbytek opevnění. Kolem této zříceniny hradu se na ploše 32 ha rozkládá stejnojmenná rezervace Přimda. Je to smíšený pralesovitý porost s převahou buků, klenů a javorů.

 


TIPY NA: VÝLETY, UBYTOVÁNÍ, VODNÍ PLOCHY A ŘEKY

Ubytování v okolí - Tachov

Ubytování v oblasti - Plzeňsko

Ubytování v oblasti - Český les

Řeka Úhlavka - 3,2 Km

Přehrada Lučina - 23,9 Km


 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
8 + 12 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


Camping Karolina - Plzeňsko


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY