Ebook - slevy - vouchery - kempy - celoročně

TOPlist

Stanování v zimě - rady, tipy a video

Napsali jste Ježíškovi  pod stromeček o nový stan? A nechcete čekat až do léta než otevřou kempy a vy ho vyzkoušíte?  Pak  se vám nabízí možnost vyzkoušet spaní a táboření na sněhu. Může se to zdát jako bláznivý nápad,  ale za předpokladu , že se předem dobře připravíte ,bude to  pro vás nezapomenutelný zážitek . Při zimní stanování za normálních podmínek, tím rozumějme, teploty pod nulou bez deště a vichřice,  je vlastně jedno jaký turistický stan budete používat. Stačí běžný turistický dvouplášťový stan s kvalitní podlážkou Pokud vás nezastihne vichřice, s přívaly sněhu nebo netáboříte v odlehlých místech na horách,  nemusí to být žádný speciální horolezecký stan.

Již  10 rokem  vyrážíme k nám do Krušných hor na takové zimní táboření takže můžeme poradit . Jaké věci tedy potřebujete aby jste si bez úhony na těle i na duchu vychutnali táboření dejme tomu v mínus 15 stupních ? První věcí je chuť a vůle něco takového zkusit a hned potom přijdou na řadu další položky vybavení. Nejdůležitější položkou zimní výbavy je samozřejmě spacák.  Kvalitní spacák na zimní táboření pořídíte v cenách od 2000 Kč  Vemte při jeho výběru na vědomí také to,  že hodnota která je na něm uváděná jako tak extrémní určitě není teplota při které byste se v něm vyspali jako v bavlnce. 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/jeleni_hora_800x450.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/riti.jpg

Pokud je na nějakém spacím pytli uvedeno třeba Extreme mínus 18 stupňů, znamená to že v něm v této teplotě sice přežijete. ale určitě se nevyspíte.  Zvolte proto spacáky které mají extrémní teplotu spíše o 10 stupňů nižší než je předpokládaná teplota ve které hodláte spát. My pro naše výjezdy používáme spací pytles izolací  z dutých vláken - Takovým materiálem je například  Clima Shield XP.  Výhodou spacích pytlů ze syntetických materiálů je to že izolují i vlhké

 

Pokud máte péřový spacák tak máte téměř vyhráno,  protože peří je dosud nenahraditelný izolant , ale pokud vám péřový spací pytel navlhne tyto vlastnosti se rychle ztrácí.  Další neméně důležitou součástí výbavy  jsou také izolační podložky  - karimatky. Na  podlážku můžete jako první použít tenkou alumatku a na ní dát například samonafukovací karimatku s dobrým tepelným odporem nebo speciální karimatku z tvrzené pěny Eva /evazote.

To by vám mělo zajistit dostatečný komfort , aby jste na straně těla kterou budete se dotýkat podkladu necítili nepříjemný chlad. 

Jak vybrat dobré místo pro zimní stanování?

Je to víceméně jedno. určitě si ale zimní stanování více užijete,  pokud si pro postavení svého příbytku vyberete nějakou lokalitu s dalekým výhledem. Nejlépe  na nějakém kopc, i kde budete moci pozorovat západ i východ slunce. Vybírejte tak, aby byl povrch na kterém bude stan stát byl  rovný. Vlivem tělesného tepla se vám v noci pod karimatkou vytvoří ledová krusta po které máte potom tendenci sjíždět

Dobré je také kolem stanu vytvořit bariéry ze sněhu,  která váš příbytek chrání před ochlazující větrem a jeho poryvy.

Do takto připraveného stanu je již jen radost zalézt . Před spaním si můžete klidně na sněhu udělat pár dřepů nebo kliků  na rozproudění krve a zalézt do svého spacího pytle. Každému vyhovuje něco jiného.  Někdo spí navlečený do několika vrstev , jiný pouze v termoprádle,  protože tak lépe cirkuluje tělesné teplo mezi tělem a stěnou spacího pytle.

Nenahraditelné jsou samozřejmě silné ponožky. Abyste nedýchali v noci studený vzduch , můžete použít přes ústa šátek případně lyžařskou kuklu,  Nebojte se ani předpovědi nízkých teplot.   Pokud je například hlášeno,  že noční teplota klesne na -15 stupňů ,  věřte tomu,  že  v zadýchaném  stanu budete mít  nanejvýš příjemných -5

To už  v dobrém spacáku na kvalitní podložce zvládne opravdu každý připravený turista. Věřte,  že pokud se na zimní stanování  důkladně připravíte , budete na něj dlouho vzpomínat a další rok  budete chtít zažít  znovu zimní východy slunce v liduprázdné krajině. V přiloženém videu můžete vidět jak jsme tábořili na Jelení Hoře v Krušných horách.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Admin
Admin 7. Prosinec 2018 - 14:41
Hlavne, ze na te fotce s holymi prdelemi mate boty, protoze od nohou jde nejvetsi zima, to je jasne.. :))))
Obrázek uživatele Pedro
Pedro 7. Prosinec 2018 - 12:49
Doporučuji všem něco takového zkusit. Jen toho sněhu je čím dál tím méně...
Obrázek uživatele Panther
Panther 7. Prosinec 2018 - 12:25
Fajn článek o stanování v zimě, dobré fotky i video..To se povedlo ;)

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
6 + 12 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

DOPORUČUJEME !!!

Ebook 2024 - slevy pro karavany a stany


https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg


Camping Karolina - Plzeňsko


 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY