TOPlist

Výlet na horu Kleť - Šumava

 

Po malé exkurzi do historie na zámku Kratochvíle, jsme se před přejezdem na Lipno ještě vypravili do Šumavského podhůří, konkrétně na horu Kleť. Na jejím vrcholu byla naším cílem jednak Josefova věž, první kamenná rozhledna postavená na území Čech, jak bylo uvedeno v dostupných materiálech na internetu, druhak hvězdárna, která byla postavena v šedesátých letech minulého století.Po nastudování turistických příruček, ve kterých se psalo, že cesta na vrchol hory je dlouhá kolem sedmi kilometrů, jsme se rozhodli pro pěší výlet. Jako výchozí bod pro naši cestu jsme si vybrali vlakové nádraží v Českém Krumlově. Počasí nám přálo, takže vybaveni dobrými botami, pohodlným oblečením a batohy, ve kterých nechybělo něco dobrého na zub a hlavně dostatek pití. Pitný režim je důležitý a na letních cestách mě nezklamala nerezová láhev, která má velmi dobré termoizolační schopnosti, a to jak pro teplé, tak i pro studené nápoje, což bylo pro mě vzhledem k letnímu období důležité. 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/na_kleti.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/vyhled_na_temelin.jpg

Nutno říct, že pro nepříliš zkušené turisty, kterými jsme byli právě my, byla i tahle cesta celkem náročná. Většina z vás, by se nám možná vysmála, ale my jsme na sebe byli jaksepatří pyšní, když jsme po překonaném stoupání došly až k hvězdárně. A přestože nikdo z nás není profesionální, ba ani amatérský hvězdář, zašli jsme na její prohlídku. Netušili jsme, co nás tam může čekat, takže nás to možná o to víc zajímalo. Bohužel musím říct, že očekávání, se kterými jsme šli dovnitř, byla větší, než to, co jsme ve skutečnosti viděli. Kromě různých obrázků hvězd, komet, planet a dalších nebeských těles, jsme viděli ještě velký dalekohled, kterým jsme se ovšem podívat nemohli. Proč taky, když byl bílý den.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/kroj_ve_hvezdarne.png Jedna z mála věcí, která nás (a nejen nás) zaujala, byla podivná slečna průvodkyně a její ještě podivnější oblečení. Měla na sobě cosi, co připomínalo naprosto „ulítlý“ kroj. Také hned první dotaz poté, co nás slečna vyzvala, abychom se ptali, pokud nás něco zajímá, směřoval od jedné starší paní právě k jejímu oblečení. Fotografii sice mám, ale raději ji zveřejňuji bez tváře ;)… Slečna byla dost asertivní a na toto téma se nechtěla příliš bavit. Spíš mi vlastně připomínala Marťanku, což bylo vzhledem k místu, na kterém jsme byli, celkem příznačné.

Nakonec jsem byla ráda, když jsme hvězdárnu opustili a vydali se k rozhledně. Na lavičce pod ní jsme se občerstvili a pustili se do výšlapu schodu nahoru. A musím říct, že pohled do okolí stál za to. A to i v mém případě, protože ačkoliv se bojím výšek, pohled do okolí v pohodě zvládnu, když mám před sebou zdivo, které je pro mě jakousi jistotou. Na jedné straně Šumava, výhled na Lipno a do dalekého okolí, který trochu narušovala jaderná elektrárna Temelín, která byla nepřehlédnutelné. Ale i to jsem přežila.

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/na_kleti_rozcestnik.jpghttps://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/turistika/naucna_stezka_kolem_klete.jpg

Poté, co jsme sešli dolů, jsme měli další dilema. Jít zpátky do Krumlova pěšky, nebo sjet dolů lanovkou a vrátit se autobusem z Krasetína? No, co byste řekli? Zvítězila druhá varianta. A to i přesto, že se bojím výšek, jak už jsem zmínila, a jízda lanovou pro mě není ideální, natož v případě, kdy je lanovka jednosedačková. Během celé cesty jsem se držela jako klíště za železnou tyč před sebou a o tom, že bych si sama něco vyfotila, nemohla být řeč. Myslím, že kdybych vzala do ruky mobil, okamžitě bych se s ním mohla rozloučit, protože by mi určitě z roztřesených rukou vypadl. Ale s tím nic nenadělám...

Byla jsem tedy opravdu moc šťastná, když jsem lanovku opouštěla. Pak už zbývalo dojít necelý kilometr na zastávku, počkat půl hodiny na autobus (naštěstí jel celkem brzy a nemuseli jsme jít až do Holubova na vlak) a pak stačila další půlhodinka a byli jsme zpátky ve městě.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele Panther
Panther 16. Leden 2019 - 19:55
Fakt zajimavy kroj. Spis to vypada jako pohadkova uniforma pro Alenku v risi divu. :) . No, ale vidite.. diku tomu Vam hvezdarna utkvela v pameti :)
Obrázek uživatele Judith
Judith 16. Leden 2019 - 20:38
Asi jo. Byl to nezapomenutelný zážitek :-)

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je pro ověření, zda jste opravdový návštěvník a ne automatizovaný spamový robot.
3 + 8 =
Vyřešte tento jednoduchý matematický příklad a vložte výsledek. Např. pro 1+3 vložte 4.

 

 


Ebook - vouchery pro karavany a stany

 

https://www.kempy-chaty.cz/sites/default/files/novinky/kempy_a_turistika_-_facebook2.jpg

 

 ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY